"Daha Sade Bir Hayat" Mümkün mü?

Bu sıralar elimden düşüremediğim bir kitabı paylaşmak istedim. Kim John Payne'in "Daha Sade Bir Hayat" adlı kitabını internette gezinirken "Blogcu Anne" den keşfettim.
Etrafımızı saran tüketim çılgınlığına "hele bir dur" diyen bu kitap aslında çocuklar için yazılmış ama her satırında her kesimden insana hitap etmekte bence.
Evdeki fazla oyuncakları temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda buzdolabınızı, kitaplarınızı, hayat ritminizi düzenliyorsunuz ve sadece "ihtiyacınız olan" ile yolunuza daha huzurlu bir şekilde devam ediyorsunuz. Tabiki de hayat tarzımızı değiştirmek "pat" diye olmuyor, bağzı şeyleri değiştirmek zor olacaktır ama küçük adımlarla mutlu bir ailenin temellerini atmak da mümkün görünüyor sanki. Zaten siz ufak bir adım atın hele, gerisi gelir:)

Benim kitaptan anladığımı bir cümleyle özetleyecek olursam ki o da şudur : Çok fazla "şey" çok fazla mutluluk değildir...

Kitapta sevdiğim bölümleri de sizinle paylaşmak istedim. Buyrun bakalım...

"...Diğer yandan sadeleştirmek, sadece bir şeylerden kurtulmak değildir. Aynı zamanda hayatınızda, amaçlarınızda ve kalbinizde yer açmakla ilgilidir. Fiziksel ve zihinsel karmaşa azalınca dikkatiniz artar."

"Sadeleştirme, dikkatimizi dağıtıp karışıklık yaratarak çocuğumuzla ilişkimizi zedeleyen şeylerden kurtulmaktır."

"Çocuğumuzun her can sıkıntısına müdahale eder ve her iç çekişine yeni bir oyuncakla veya eğleceyle cevap verirsek onu yaratıcılığını geliştirme fırsatından mahrum bırakmış oluruz. Oyuncaklarla ilgili önerim şu : Ne kadar az, o kadar fazla."

Ve daha fazlası kitapta...

İyi okumalar, sevgiler.

5 yorum:

 1. Ben de çok sevmiştim bu kitabı. Bitiremeden araya başka kitaplar girdi :/ Şimdi burada görünce yeniden aklıma düştü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok sevdim kitabı. Şimdi "Yavaş Ebeveynlik" diye bir kitap okuyorum (yazarını hatırlayamadım, kitap yanımda değil) o kitap da buna benzer. Yazarın ismini hatırlayınca yazarım:)

   Sil
  2. Pınar Mermer :) Okudum onu hatta ilk çıktığında.. dili akıcıydı ve samimiydi. İkinci bebeğine hamile hatta, sosyal medyada görmüştüm :))

   Sil
  3. Pınar Mermer :) Okudum onu hatta ilk çıktığında.. dili akıcıydı ve samimiydi. İkinci bebeğine hamile hatta, sosyal medyada görmüştüm :))

   Sil
  4. hıh işte o.. aa ikinciye mi hamileymiş??? (dedikoduya gel:)))

   Sil